SGK Uygulamaları Hakkında/201228/12/2012

SGK uygulamalarında yeni yıl öncesi son durum...

Yeni yılda bizi bekleyen önemli değişikliklerden birisi de e-reçete uygulaması olacak. SGK 15 Ocak’tan itibaren elle yazılan reçeteleri kabul etmeyecek. Olağan bir durumla karşılaşılması halinde ise, hastanın mağdur olmaması için elle yazılan reçeteler kabul edilecek.

Şu an itibariyle 94.695 doktor şifre aldı. Şifresi olmayan doktorların sayısı ise 9 bin…

2.320 hastanede e-reçete sistemine geçilirken, 36.244 hekim reçeteleri elektronik ortamda düzenliyor.
Bir günde 1,5 milyon reçetenin düzenlendiği göz önüne alınırsa 74 milyonluk bir ülkede sorun yaşanması muhtemel olarak karşımıza çıkıyor. Buna karşın SGK alt yapı çalışmalarını tamamlamış durumda…

Aile hekimlerinin yüzde 86’sı, devlet hastanelerindeki hekimlerin yüzde 17'si, özel hastanelerdeki doktorların yüzde 60'ı, üniversite hastanelerindeki doktorların yüzde 30'u e- reçete uygulamasına geçti.

Avuç içi biyometrik okuma 1 Nisan’a Ertelendi
Ertelemenin nedeni ise, sistemin tam olarak işlevsel duruma gelmemesi…
Avuç içi biyometrik kimlik doğrulama uygulamasına 1 Nisan da geçilmesi hedefleniyor. Ama bir durum söz konusu eli olmayan vatandaşlar. Elleri olmayan ve çok ağır durumda olan hastalar için de ayrı bir yol izlenecek.

İlaç kullananların yarısı ilacı yanlış kullanıyor
Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmasına göre hastaların yüzde 50’si ilaçları yanlış şekilde kullanıyor, dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri temel ilaçlara erişimden yoksun. İlaç kullanım konusunda da ciddi israf boyutu var.

SGK’nın 12 ilde 1200 haneyle yaptığı saha araştırmasında evde bulunan ilaçların yüzde 8,1’inin son kullanma tarihlerinin geçmiş olduğu belirlendi.

2012 yılında ortalama 1,5 ilacın çöpe gittiği tespit edilirken. Türkiye genelinde her evde 10,6 ilaç kutusunun bulunduğu dikkate alınırsa ciddi bir ilaç israfı söz konusu…

İnsanların yüzde 91,1’i bu ilaçlarını çöpe atmayı düşünüyor. Biyolojik anlamda da çevreyi kirletiyoruz. Türkiye’de bilinçli bir ilaç kullanımı söz konusu değil. Vatandaşlarımızı bu ve benzeri konularda akılcı ilaç konusunda mutlaka bilgilendirilmesi gerekiyor.

‘Sağlıklı Yaşam Bilgileri’ isimli rehber kitap ocak ayı içerisinde 2 milyon aileye gönderilerek bilgilendirilme yapılması hedefleniyor. Kitaba SGK'nın internet sitesinden de ulaşılabilecek.

SGK’nın 2012 bütçesi
2012 bütçesinde 25,4 milyar açık öngörülürken bu sayı 20,5 milyar dolar gerçekleşti. Kurum, 4,9 milyar dolar daha az açık vermiş durumda.

Prim gelirleri 93,5 milyar lira öngörülürken, 98,9 milyar lira gerçekleşti. Yani 5,4 milyar lira prim geliri öngörüsünün ötesinde bir artıyla kapatıldı.

Facebook Yorumları